pondělí 11. května 2009

České výlety Agathy Christie

V hesle Agatha Christie v české mutaci Wikipedie je v sekci Citáty jako hezké připomenutí autorčina povědomí o malé zemi kdesi na Kontinentu uvedena replika pana Clancyho na Poirotův trik z nouze:
„Tohle Československo musí být úžasná země. Všechno sem z ní přichází — boty, sklo, rukavice — a teď i těsnopisná soustava.“
Agatha Christie: Smrt v oblacích (1935)
Ale není to jediná zmínka o státu ve středu Evropy. Odkazů, pro českého čtenáře tak milých, je v díle královny detektivek víc. (A ukazují, že tato autorka měla o naší zemi rozhodně větší povědomí, než William Shakespeare či A. C. Doyle). Opět si vybavuji obligátní tři. První pochází z téže knihy.
„Ano, ano, Američan - zřejmě Američan. Ne zrovna ten nejlepší typ Američana - takový ten chlapík, co o ničem nic neví a jen chce přivézt domů nějakou kuriozitu. Ten typ, z jakého bohatnou obchodníci s korály v Egyptě co koupí nejnemožnější skaraby, jaké se kdy vyrobily v Československu.
Agatha Christie: Smrt v oblacích (1935)
Ani druhý není tak neznámý:
Od té doby, co objevila, že doktor Bessner má velkou kliniku v Československu a evropskou pověst módního lékaře, byla ochotna být k němu milostivá.
Agatha Christie: Smrt na Nilu (1937)
A třetí pochází z knihy, která díky špionážní linii příběhu před rokem 1990 u nás vyjít nemohla: Hodiny (1963).
Beck sebral zablácenou minci, kterou jsem mu podával. „Český halíř! Kdes to našel?“
...
„Jen to, že hra skončila, slečno Pebmarshová. Našel jsem mozek, kde se připravují všechny plány. Všechny potřebné záznamy přechováváte vy pomocí mikrotečkového Braillova systému. Informace, které Larkin získával v Portlebury, předával vám. Od vás se pak dostávaly k příjemci pomocí pana Ramsaye. Když bylo potřeba, přišel k vám v noci přes zahradu. Jednou tam u vás v zahradě upustil českou minci.“
„To od něj bylo velmi neopatrné.“
Agatha Christie: Hodiny (1963)

Žádné komentáře: