čtvrtek 19. listopadu 2009

Kdo šetří ...

Zatímco v českých zemích se státní správa se svými dodavateli ráda prezentuje projekty megalomanickými (když už ne rozsahem, tak aspoň náklady), od slavného Internetu do škol po současné datové schránky, jinde to funguje jinak. A opravdu funguje.
Nač pořizovat extradrahá řešení,když si lze pomoci takříkajíc na koleně (tady si neodpustím ironické citování omšelé legendy o zlatých českých ručičkách, které už před lety nejspíš amputovali a transplantovali jiným).
V poslední době mě zaujaly třeba zprávičky zpoza oceánu. Nejde sice o software, ale o hardware, po zkušenostech s výše uvedenými si ale dost dobře dokážu představit, jak by to dopadlo v tuzemsku, kdyby si úřad vymyslel, že něco takového musí mít.
Tři příklady z poslední doby. (detaily v odkazech).

NASA vyvinula chemický senzor a připojila ho k obyčejnému iPhonu (100 dolarů), bude možné používat i jiná zařízení s wifi, přes kterou čidlo vysílá data. Pro applovský telefon má Národní úřad pro vesmír také aplikaci pro příjem dat z vesmírných programů v reálném čase.

V bezpečnostních technologiích firmy Homeland Security, které mají zjednodušovat prohlídky na letištích či při vstupu na stadiony má své místo Wii Balance Board, herní doplněk konzole Wii (kus 100 dolarů)

FBI používá k prolamování hesel na pedofilům zabavených počítačích herní konzoli PS3, ne žádný superpočítač. Navíc starší verzi, na kterou lze nainstalovat Linux, takže nakupují konzole na aukcích. (od 200 dolarů).

Oni se za taková řešení nestydí. Není to z nouze cnost. Je to o přístupu a ten se mi líbí.

Žádné komentáře: