pátek 27. března 2009

Agatha Christie: V hotelu Bertram

Malý londýnský hotel Bertram je oázou klidu v uspěchaném moderním světě. Tady můžete najít starou dobrou Anglii, penzionované důstojníky z Indie, venkovské faráře, maloměstské staré panny, ukázkově knižní šlechtice. Tady dostanete pravou anglickou snídani a tady se ještě drží čaj o páté.
Samozřejmě, že je to tak trochu na oko, majitel hotelu sází na zámořské turisty, kteří něco podobného očekávají (a zároveň se nechtějí vzdávat moderních vymožeností), ale proč ne, když to všem vyhovuje.
Slečna Marplová tráví čas v hotelu Bertram díky svému milému synovci Raymondovi a jeho ženě Joan, a jak je jejím zvykem, bystře se dívá kolem sebe. Neuniknou jí jisté nesrovnalosti, ale ke slovu se dostane až ve chvíli, kdy začne policie pátrat po zmizelém kanovníku Pennyfeatherovi. Nejde ovšem pouze o to, že popletený duchovní, který měl odletět na kongres do Luzernu a místo toho šel do biografu, se nevrátil domů a nechal v hotelu všechna svá zavazadla. Byl totiž také spatřen v blízkosti místa činu velké vlakové loupeže.

Jan Zábrana kdysi v doslovu k souboru tří detektivních románů 3× slečna Marplová, vydaném v roce 1971, kdy kniha V hotelu Bertram byla celkem novinkou, napsal, že tenhle příběh slečny Marplové by měl všechna nej, kdyby ho autorka na posledních stranách neodstřelila. I když mám laťku posazenou mnohem nížeji, tak mi nezbylo, než souhlasit. Ta kniha má skutečně trochu hloupý konec. Ne, že by zúčastněné postavy začaly jednat úplně mimo své role, ale přece jen celou dobu bystří slídilové, ať už zkušený policista, nebo zvědavá stařenka, si najednou vezmou dovolenou a jen zírají. Škoda.
Ještě dva postřehy:
I když ani Poirot ani stará paní z St.Mary Mead v příbězích nestárnou, vedlejší postavy si tento luxus života dovolit mohou, takže Joan Westová, která v prvních marplovských povídkách byla mladou malířkou, o níž se synovec slečny Marplové a začínající spisovatel Raymond teprve ucházel, je dnes padesátnice a její kdysi odvážně avantgardní tvorba je podle současných mladých umělců konzervativní a zastaralá.
Z určitého úhlu pohledu by se také dalo říci, že technické pozadí tohoto příběhu je vlastně stejné, jako v o deset let starším poirotovském dobrodružství Zlatá brána otevřená; v obou případech je na pozadí umě vytvořená struktura organizovaného zločinu, zabalená do nevinného turistického hávu a jeho určité základny. Vražda, jíž slečna Marplová odhaluje, má ovšem pokaždé jiné příčiny.

Co jsem četl: Agatha Christie: V hotelu Bertram, Knižní klub 2008

úterý 24. března 2009

Amásis

(Historky bez výkladu, přísloví a podobenství bez ponaučení, aneb: přeberte si, jak chcete.)

Tenhle příběh jsem objevil ve Starověkých bájích a pověstech Rudolfa Mertlíka. Pochází pravděpodobně od Hérodota, ale tak hluboko jsem nebádal.

Egyptský král Amásis, dle legendy člověk prostého původu, který se dostal až na trůn, byl – předtím, než se dostal do funkce – muž veselý a bezstarostný. Do práce se nehrnul a když měl hluboko do kapsy, vypůjčil si z cizí. Tehdejší právní systém spoléhal na bohy a jim příslušné chrámy a věštírny, takže podezřelého Amásida odvedli poškození tu k tomu, tu k onomu božstvu, ať nebesa rozhodnou. Některé z věštíren označily mladého muže za zloděje, jiné za nevinného. Jak už to chodí i u dnešních soudů. Jenom důvěra v boží rozhodnutí bývala poněkud větší.
Když později usedl na trůn – jde mimochodem o historickou postavu, známou jako Ahmose II. (v řecké verzi Amásis II.), který vládl jako předposlední faraon dvacáté šesté dynastie v letech 570 až 526 před naším letopočtem a byl posledním velkým egyptským vládcem před obsazením země Peršany – zachoval se podle někdejších soudů.
Ty bohy, kteří ho před léty osvobodili z podezření ...
... ignoroval, zatímco chrámy, v nichž byl usvědčen, podporoval a jejich bohy uctíval a obětoval jim.
Dokázali totiž svou vševědoucnost a spravedlnost, byť v jeho neprospěch.

pondělí 23. března 2009

Změny beze změny

Tak už zase budu měnit připojení k internetu. Vlastně nebudu, mám už moře let jedno a totéž (pravda, jednou jsem vyměnil router). Jenom hlavička na faktuře zase metamorfuje. Začalo to (tuším žlutozelenou) Nextrou, Nextru koupila GTS Novera a ta mě – a všechna domácí připojení, která provozovala –teď prodala T-Mobilu.
Připadám si tak trochu jako onen Žid, kterého u nebeské brány zpovídal Svatý Petr:
„Tak nejdřív iniciály. Pan Jakubovič, že? Narozen?“
„Ano.“
„To vím. Ale kde?“
„V Rakousku-Uhersku.“
„Dobře. Žil kde?“
„Tedy – v Maďarsku.“
„Oženil se?“
„No přece v Československu.“
„Ano? A zemřel kde?“
„V Rusku.“
„Tak nevím, ale takové tuláky tu neradi vidíme. Pro vás asi nebe nebude.“
„Ale Svatý pane, vždyť já z toho Mukačeva nevystrčil paty!“

pátek 20. března 2009

Václav Erben: Vražda pro Zlatého muže

Když se v roce 1948 ztratil z okresního muzea v Horách archeologický nález, nazývaný Zlatý muž, mělo se za to, že ho ukradl, coby počinek do nového života v emigraci, jistý Pavel Kořínek. Poklad se po letech objevil ve Francii, v soukromých sbírkách, odkud ho bez pořádného balíku peněz nebude lehké získat. A po zloději jako by se slehla zem.
A ona se možná doopravdy slehla. Po letech je v místech někdejšího výzkumu nalezena kostra, rozhodně nepocházející z dávných dob. Přivolaní archeologové to potvrdí, stejně jako si všimnou proražené lebky. Tím jejich práce končí, dál už je to případ pro policii.
Doktor Soudek pak večer na archeologické konferenci spřádá – pro pobavení publika – teorii o vraždě nepohodlného komplice, přičemž pachatele nalézá mezi spolustolovníky. Téměř všichni tehdy v Horách byli, nebo měli s nálezem co do činění. Ale mezi přítomnými opravdu sedí vrah. Ráno je nalezena mrtvola novináře, který vypadl z okna věže, a téměř mrtvola doktora Trouska, jehož někdo pobodal halapartnou. Soudkově nevážně míněné hypotéze se dostává chmurného potvrzení.
Brzy se na scéně objevuje kapitán Exner, jehož kromě odhalení vraha čeká i setkání s krásnou antropoložkou a výlet do Paříže.

Druhá exnerovská archeologická detektivka vrátila do hry doktora Soudka, tentokrát už ne jako podezřelého, ale coby určitého Exnerova watsona. Ovšem velice schopného pomocníka, který k vyřešení případu přispěje měrou nemalou. Bez něho byl kapitán nemohl vyšetřovat v daleké cizině, kde se setká s někdejšími Kořínkovými přáteli, s nimiž měl utéct za hranice. A bez pařížského výletu by nedošlo k nastrojení léčky, neboť jedna věc je odhalit a usvědčit vraha a druhá dostat poklad zpět do republiky. K čemuž za pomoci francouzských policistů (inspektora Janviera si autor drze vypůjčil od Georgese Simenona, i když Erbenův pařížský komisař se nejmenuje Maigret, ale Poulet).
Znovu tu platí totéž, co o příbězích předcházejících. Vzhledem k době vydání představují absolutní nadprůměr. Erben nepodléhá tehdejšímu ideologickému škatulkování, emigranti nejsou zlotřilí a odsouzeníhodní jedinci, kteří poctivou práci vyměnili za pozlátko Západu, negeneralizuje, hledá kořeny zločinu v lidské psychice a ne v nějakém oficiálním politickém černobílém rozpočítávání.
Knize přál i rok (prvního) vydání – 1969, kdy ještě nebyli pozdější normalizační cenzoři ve střehu, ale stejně. Ve světle konvenčních socialistických detektivek, které v následujícím desetiletí vycházely, působí tak trochu jako zjevení.

Co jsem četl: Václav Erben: Vražda pro Zlatého muže, nakladatelství Svoboda, 1991

úterý 17. března 2009

Dilema titulu

Posílal jsem balíček jedné – osobě ženského pohlaví. Poslyšte, to není žádná legrace, když dotyčnou vůbec neznáte. Mladá, stará, rozvedená, vdaná, čekající na prince nebo střídající pážata, jak mám tušit, co nadepsat nad jméno?
Slečna nebo paní?
V jistém věku je výběr vhodného oslovení velmi choulostivou záležitostí. Copak u nás, tam od doktorova oznámení: Je to kluk, lze psát Pan Ten a ten, a nikoho to neurazí. Jenže na druhé straně lidstva si můžete špatným oslovením pěkně naběhnout.
Co s tím? Obvykle v takových případech na obálku nepíšu nic. Ale někdy zatoužím po určité úrovni zdvořilosti. Chvíli jsem přemýšlel, načež mě skřítkovsky napadlo sloučit oba někdy užívané akronymy.
Sl/p., ať si dámy vyberou.
Ale řekl bych, že zrovna tahle zkratka oslovení kurzy společenského chování neobohatí.
I když – pro jisté známé ...

pondělí 16. března 2009

Morbo sám doma

Start Futuramy v české verzi se blíží (dívat se nebudu a nejen pro to, že Prima Coooool stanice je zatím mimo dosah mých antén), a tady je vystřižená scéna z posledního (čtvrtého) filmu Into the Wild Green Yonder.

čtvrtek 12. března 2009

Kompjůtr art

.Výrobní postup:
1. Polít klávesnici čajem
2. Položit ji na radiátor (se zdůvodněním: stejně se netopí, tak co se může stát?)

Další obrázky tohoto uměleckého díla lze spatřit zde a nebo tady

P.S.: Škoda, že se fotoaparátu v mobilu nepodařilo věrně zachytit ono nádherné hnědé tónování kláves

pondělí 9. března 2009

FFCCEoT

FINAL FANTASY CRYSTAL CHRONICLES: Echoes of Time je pozoruhodné nejen pro svůj MIMOŘÁDNĚ dlouhý název ...“ tak tenhle citát z březnového zpravodaje Square Enixu se mi opravdu líbí. Za mými třemi tečkami je samozřejmě pokračování v tom smyslu, že nejzajímavější na hře opravdu není název, ale možnost společného hraní na obou současných nintendovských konzolích, DS a Wii.
Název nenázev, stejně si to zkrátíme na běžnou FF zkratku. Jen by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby se z některé CC hry odvinula další podsérie. Zvětšily by se krabice?
Doopravdy mě ale, jako zarytého solitéra, teď spíš zajímá (a nejsem sám, jak mám zjištěno) jestli singleplayer u FFCCEoT (je krize, budeme šetřit písmeny) bude aspoň tak dobrý, jako u předchozího Ring of Fates. Pardon, FFCCRoF.
Doufejme, že ano.